Miks panna minikasvuhoone rõdule või terrassile? 6 põhjust

Mis on suurimad eelised, miks tasuks aiasõbral otsustada just minikasvuhoone kasuks?

Toome välja kuus vahvat väikekasvuhoonete eelist!

Väike roheala rõdunurgas, pisike juurviljaaed terrassil – selliseid tillukesi kasvualasid leidub inimeste kodudes üha enam. Kompaktsed ja mitmekülgsed minikasvuhooned aitavad muuta rõdud ja terrassid sobivaks aiasaaduste, taimede ja lillede kasvatamiseks. 

Kevad varasemaks ja suvi pikemaks

Väikese minikasvuhoone suureks plussiks on võimalus loodusseadusi pisut enda kasuks kallutada ja taimede kasvuperioodi pikendada. Eesti kliimas on sooja aega teadupärast vähe, päikesepaiste erineb isegi piirkonniti ja väike kasvuhoone aitab pisut kasvatusaega võita.

Pisikeses kasvuhoones kasvavaid taimi on ootamatute öökülmade eest kergem kaitsta, või vastupidi, palavate suvepäevade eest. Esimesed seemned saab mulda panna juba enne lume minekut ja viimast saaki õnnestub heal juhul koristada isegi siis, kui lehed on juba langemas.

Lisaks on selline korraldus hea uudis kõigile neile, kes katsetavad eksootiliste viljade kasvatamist.

Minikasvuhoone rõdule on mugav lahendus linnainimesele

Kõik, kes elavad linnakorteris ja kellel eraldi aiamaad ei ole, saavad soovi korral minikasvuhoone rõdule paigaldada. See on ideaalne variant, kui tahaks sõrmed mullaseks teha, aga suurt taimekasvatust ette võtta pole plaanis. 

AB Polari juhataja Karl Auntocki sõnul on väikesed kasvuhooned toonud aiandusse juurde palju neid, kes varem pidasid aiapidamist vaid majaomanike pärusmaaks.

“Kui varem oli kodus erinevate köögiviljade ja maitsetaimede kasvatamine võimalik vaid enda aianurka omades, siis minikasvuhoone laiendab kindlasti selle võimaluse ka neile, kes elavad väiksemal pinnal,” selgitab Auntock populaarsuse tagamaid. 

Minikasvuhoone ei võta palju ruumi ning ei vaja kindlasti ka sellisel määral tähelepanu nagu suur kasvuhoone.

Seega on väike ja rõdule mahtuv kasvuala tasapisi toimetava aiasõbra jaoks just õige valik.

Säästlik loodusele ja rahakotisõbralik omanikule

Sageli ei ole enda tarbeks kasvatamiseks suur ja eraldiseisev kasvuhoone üldse vajalik. Väike minikasvuhoone on igati säästlik ja efektiivne lahendus nii loodusele kui rahakotile. 

Minikasvuhoone hinnad ei ole suuremate isenditega võrreldavad ning rahaline kokkuhoid on seetõttu märkimisväärne. Väikeste mõõtmetega kasvulava mahub ilusti rõdule, tuppa või terrassile ning eraldi maalappi aiamaa jaoks tarvis ei ole. 

Väiksema leibkonna jaoks on selline lahendus tõhus nii ruumi kui kulude vaatest ja  jätkusuutlikust valikust võidab loodus, rahakott ja ka aednik ise.

Kindel kaitse kahjurite ja ilmastikutingimuste vastu 

Rõdul või terrassil paiknev minikasvuhoone pakub tõhusat kaitset aedniku suurimate vaenlaste vastu, kelleks on soovimatud putukad ja kahjurid. Kuigi lehetäid ja röövikud toidulaua valikul liiga valivad ei ole, on tõenäosus, et need kutsumata külalised pisikeses kasvuhoones tegutsema hakkavad, siiski madal. 

Väiksemal alal on pahalasi ka kergem avastada, nendega on lihtsam võidelda ja vajadus taimemürkide kasutamise järgi on seetõttu samuti väiksem.

Rõduklaaside ja maja varjulisus kaitseb taimi omakorda ilmastikutingimuste eest. Pealegi on minikasvuhoone kerge ja teisaldatav ning vajadusel saab õrnad taimed koos kasvuhoonega hõlpsalt tuppa varjule tõsta.

Mitmekülgne minikasvuhoone terrassile või lisahooneks

Mitmekülgsus on väikese kasvuhoone suur eelis. Tõsta minikasvuhoone terrassile, aseta tuppa, paiguta rõdule või soeta see hoopis suuremale kasvumajale lisaks.

Enamik sellistest kasvuhoone mudelitest võtavad enda alla vähem kui ruutmeetrise ala, mistõttu toetab niisugune lahendus kompaktset ruumikasutust. Teisaldatavus võimaldab kasvuhoonet kasvõi päevas mitu korda ringi tõsta, ikka selleks, et püüda parimaid kevadisi päikesekiiri.

Lisaks pakub väike kasvuhoone võimalust taimi teistest eraldi kasvatada, mistõttu on miniatuurne versioon kasulik ka neile, kellel suurem kasvuhoone on olemas ja pilgeni head kraami täis istutatud.

Arendav ja hariduslik väärtus lastele

Neile, kes soovivad aianduse kohta rohkem teada saada, on miniatuurne kasvumaja suurepärane viis end teemaga kurssi viia. Enda harimise kõrval on hea mõte ka lapsi protsessi kaasata. 

Praktiline kogemus taimede kasvu, elutsüklite ja keskkonnatingimuste kohta aitab mõista aianduse olulisust ja avardab nii mõttemaailma kui annab eluks vajalikke kogemusi.

Olulised aiandusnipid kinnistuvad ikka katse ja eksituse meetodil ning kasvatamise rõõm ja enda tehtud töö tulemuste nägemine on ühtlasi rahuldust pakkuv ja kasulik.

Kõik kasvuhooned ja aiatarvikud leiad AB Polarist

Minikasvuhooned pakuvad hobiaednikele mitmeid eeliseid. Need ei võta palju ruumi, rõõmustavad madalate kuludega, ent võimaldavad samamoodi enda tabeks head-paremat kasvatada nagu suuremad kasvumajad.  

Meie e-pood on just aiasõpradele loodud ja loomulikult leiab siit ka suure valiku suuremaid kasvuhooneid. Olgu plaanid suured või väikesed, meie veebipoest leiab igaüks selle, mis vaja.

Ladu: Tähetorni 102, Tallinn

Ladu avatud: E – R 9.00 – 17.00