Kuuridilemma – kas osta valmis aiakuur või ehitada see ise nullist?

Aiakuur on paljude majaomanike jaoks hädavajalik hoone. Kuhu mujale paigutada aiatööriistad, lumelabidad, hooajaline tehnika ja muu tarvilik? 

Esikud ja panipaigad on selleks liiga väikesed, garaažis laiutab auto ühes jalgratastega ning tihtilugu ongi sellega kõik vabad kohad majapidamises täidetud. Pealegi ei ole tänapäevastel eramutel klassikalist suletud garaaži tihtipeale üldse ning seda asendab lihtsam katusealune ruumilahendus.

Seega on aiakuur igati vajaminev hoone, ent kas see tuleks osta valmis tootena või tasub kaaluda ka ise ehitamist?

Korralik aiakuur mahutab kogu vajamineva kraami

Enne veel, kui minna kuurimudelite ja ehituslike nüansside juurde, tasub endalt küsida, mida paigaldatav aiakuur mahutama peaks? 

Oma aia hooldamine algab reeglina muru pügamisest. Sageli leiab aianurgast ka mõne lillepeenra või kiviktaimla, usinamate rohenäppude aedades on aukohal pügamist vajavad põõsad ja taimekasvatuseks mõeldud kasvuhoone.

Isegi väikese roheala omanik teab, et erinevaid tööriistu koguneb ajapikku omajagu.

Aiakuuri idee on mahutada kogu vajaminev inventar ühte kohta.

Nii ei kao olulised asjad majapidamises ära ja ühest kindlast kohast on leitavad nii hekikäärid, muruniiduk kui lumelabidas. 

Kas aiakuur on tehnikale sobiv koht? 

Kui lihtsamate aiatööriistade puhul piisab sellest, et need lageda taeva alla ei jääks, siis tehnika puhul võib tekkida rohkem küsimusi. 

Enamiku aiatehnikast võib südamerahuga kuuri paigutada, sest klassikalised sisepõlemismootoriga muruniidukid, saed, lehepuhurid ja muud säärased tööriistad ei karda õige hoolduse korral ei palavust ega talviseid külmakraade. 

Küll aga tasub tähele panna, et erinevate akutööriistade puhul on vajalik konkreetse mudeli hingeeluga täpsemalt kursis olla. Nimelt tuleb teatud liitiumioonakudega varustatud seadmeid hoiustada rangelt vaid seal, kus külm neile ligi ei pääse ja plusskraade on aasta ringi vähemalt kümme.

Kindlasti on kuuris tehnikat hoides oluline ka turvalisus. Korralikult lukustatav kuur tagab, et vara ei satu võõraste pilkude alla ning ükski vajaminev tööriist ei lähe ootamatult “jalutama”.

Valmis aiakuur – mugav lahendus läbimõeldud disainiga

Valmis ehitatud ja ainult paigaldamist vajava kuuri suurimateks plussideks on:

Eelehitatud kuur on kasutamiseks kohe valmis, mis tähendab, et kogu vajamineva võib sinna sisse kolida kasvõi paigaldamise päeval. Samuti ei tule ehitamisse ise aega panustada ning hoone kvaliteedi eest on hoolitsenud õppinud meistrid. Lisaks antakse tootele ka garantii. Näiteks AB Polari valikus olevate kuuride roostegarantii küündib 15 aastani.

Tõsi, kus on plussid, seal leidub ka miinuseid. Juba valmis kuuri kasuks otsustamine tähendab suuremat esialgset soetuskulu ning lahendus saabub pigem standardsel kujul. Kui eesmärgiks on kuur kohandada täpselt enda käe järgi, võib iseseisev ehitamine pakkuda rohkem võimalusi.

Isetegemise rõõmudeks on omanäolisus ja personaalsus

Kui võtta ette kuuri ehitus täiesti oma kätega, saab asjale läheneda hoopis teise nurga alt. Ise ehitamise eelduseks on vilunud oskused ja mis seal salata, ka tahe omapäi midagi tehtud saada. Kindlasti annab oma valmistatud kuurinurk rohkem võimalusi unikaalseteks lahendusteks.

Ise tegemise plussid on: 

Miinusteks võib lugeda ajakulu, materjalide hankimise ja oskusteabe puudumise. Kui päris selge pole, millist tulemust näha tahetakse või napib tööoskusi, võib isetegemine kujuneda parajaks peavaluks. 

Kas puidust või metallist aiakuur? 

Kuuri materjali valikul on oluline, et panipaik peaks vastu muutuvatele ilmaoludele ning kaitseks tööriistu ja seadmeid nii põletava päikese all kui paukuva pakase käes. 

Enamasti on kuuride puhul kasutusel kas puitmaterjal või erinevad metallist lahendused. Kuumtsingitud metallist aiakuur on vastupidav, pikaealine ja tänu galvaniseeritud terasplekile peaaegu hooldusvaba. 

Puidust kuurinurk võib pakkuda visuaalses plaanis küll silmale enamat, ent vajab ka rohkem hooldust. Aeg-ajalt hoone ülevärvimine on paratamatu ja kuulub asja juurde. 

Ehitamise mõttes on puidust kuurinurga valmistamine kindlasti kergem tee, sest metallist konstruktsioon vajab juba spetsiifilisi keevitusoskusi.

Kurssi tasub viia end ka seadustega

Kuigi aianurka kerkiv abihoone ei ole teab mis suur ehitusprojekt, tasub igal majaomanikul siiski kursis olla ka seadustega. Millised punktid ja nõuded kehtivad aiakuuri ehitamise kohta?

Kuna sedasorti majakese puhul on tegu eeskätt väiksemõõtmelise abihoonega, ei vaja see eraldi ehitusluba. Nagu ütleb ehitusseadustik: ehitusluba ei vaja plaanitavad hooned, mis on ehitusaluse pinnaga 0–20 m2 ja kuni 5 m kõrged. Seega mahuvad ka suuremad aiakuurid kenasti lubatu piiridesse.

Küll aga tasub kohalikule omavalitsusele oma plaanide elluviimise kohta esitada ehitusteatis. Lisainfot selle kohta, mis on ehitusteatis ja kuidas seda taoteldakse, saab riigiteatajast.

Metallist aiakuurid igaks otstarbeks

Need, kelle jaoks ise ehitamine jääb pigem teiseks korraks, võivad pilgud aegsasti suunata meie e-poodi. Lai valik kvaliteetseid aiakuure on valikus täiesti olemas!

Metallist aiakuurid jagunevad nii väiksemateks kui suuremateks, materjalina kasutatakse karkassis galvaniseeritud terast ning seintel ja katusel terasplekki. Aiakuurid algavad väikestest 2,4 m2 suurustest toodetest ja lõpevad ülimahuka 17 m2 garaaž/kuur tüüpi mudeliga.

Neutraalne hall värvitoon sulandub hästi ümbritsevaga ning suurtest ustest mahub hõlpsalt sisse kõik vajalik. Kuuridel on olemas ka ventilatsioon ning paigaldamine ei võta aega kuigi kaua.

Aiakuuri ehitamine annab otsustusvabaduse, tellimine toob meelerahu

Kokkuvõtteks võib kinnitada, et sobiva aiakuuri saab nii ise tehes kui valmistoodangu kasuks otsustades. Mõlema valiku puhul tuleks enne selgeks teha kõige olulisem: 

Ise ehitamise kasuks räägib kindlasti võimalus teha kuur omanäoline ning enda käe järgi. Plussiks on kindlasti ka odavam hind. Arvestada tuleb aga ajakuluga, materjalide valimisega, vundamendi ehitamisega ning ka enda oskustega. Kui viimaseid napib, tasub töö jätta kas proffidele või valida juba valmis ehitatud aiakuur.

Valmis kuuri kasuks räägibki enam just mugavus ja garantii, et töö on tehtud läbimõeldult ja professionaalide käe abil.

Nii ei tule teha muud, kui kuurile õige koht valida ning niidukid, labidad ja rehad võivad kasvõi samal päeval uude koju sisse kolida.

Ladu: Tähetorni 102, Tallinn

Ladu avatud: E – R 9.00 – 17.00