Kuidas leida kasvuhoonele sobivaim asukoht?

Kui oled otsustanud soetada kasvuhoone, siis tuleb sellele valida ka sobivaim asukoht. Õige asukoht on tähtis, sest sinu tulevaste taimede heaolu ja saagi rohkus sõltub sellest üsna palju. 

Huupi aia avarustesse paigutatud kasvuhoone võib nurjata kena saagi ning taimed ei hakka soovitud määral vohama ega vilja kandma.

Pealtnäha lihtne ülesanne, kuid siiski enne paigaldamist tasub mõne asjaoluga arvestada ja seda ikka parema tulemuse saamiseks.

Millega arvestada ja kuidas leida õige asukoht sinu kasvuhoonele?

Millega tuleb arvestada?

Valides kasvuhoone asukohta pead esmalt arvestama sellega, mida sa soovid hakata kasvatama ja millist keskkonda sinu taimed soovivad. 

Näiteks tasub kaaluda järgmist:

Oluline on ka see, kuidas sobib taimede eest hoolitsemine sinu elukorraldusega ja kui tihti sa nende eest saad hoolitseda.

Milline kasvuhoone asukoht tagab sinu aias parima päikesevalguse kättesaadavuse?

Kasvuhoone asukoht vali selle järgi, et taimed saavad maksimaalselt päikesevalgust. Seda eriti ju meie kliimas, kus päikesevalgus on piiratud. 

Hoia meeles, et kasvuhoone paigaldamisel oma koduaeda, suvilasse või linnamaja hoovile on oluline arvestada sellega, kuidas päike valgustab taimi kogu päeva jooksul.

Et taimed saaksid kõige ühtlasemalt päikest, võiksid kasvuhoone otsad (ukseava) jääda põhja-lõuna suunda, küljed aga itta ja läände. Nii saad vältida olukorda, et ühel küljel olevad taimed saavad rohkem valgust kui teisel küljel. 

Veendu, et päikese ja kasvuhoone vahele ei jääks kõrgemaid ehitisi, puid ega muid takistusi, mis võivad varjata või vähendada taimedele langevat päikesevalgust. 

Kui avastad vea alles siis, kui hoone on paigas, on üsnagi palju lisatööd, et see paremini ümber paigutada

Arvesta, et päike ei liigu samal trajektooril kogu suve ning mida enam aeg sügise poole jõuab, seda madalamalt käib ka päike üle taevakaare. 

Miks vältida puuderohket asukohta?

Kui sinu aias või selle läheduses on palju puid, siis pead arvestama, et kasvuhoone oleks võimalusel neist piisavalt kaugel, et langevad oksad ja lehed hoonele ei kukuks.

Lisaks võib puude läheduses tekkida seintele-katusele samblakiht, mis hakkaks valgust blokeerima. Samamoodi blokeerivad ka hoonele langevad lehed päikese ja taimed ei pruugi saada piisavalt päikesevalgust. 

Kas pean valikut tehes arvestama tuultega?

Jah. Tuultega arvestamine ei ole kindlasti vähetähtis. Meie kliimas puhuvad jahedad tuuled, mis võivad üsna palju mõjutada sinu taimede heaolu.

Kasvuhoonet ei tohiks paigaldada väga tuulisesse asukohta. Lagedale väljale paigutatud kasvuhoone võib suurte tuulte või tormidega saada kahjustusi. 

Paigalda oma kasvuhoone selliselt, et kindlasti oleks kaitset külmade põhjatuulte eest.

Kui mingil põhjusel on see võimatu, siis tasub mõelda näiteks heki rajamisele hoone sellele küljele, kus on kõige rohkem tuuline. See aitab hoida otsest tugevat tuult eemal. 

Tuulte eest kaitstud asukohas olev hoone hoiab ühtlasemalt temperatuuri ja annab taimedele parema kasvukeskkonna.

Vesi ja elekter kasvuhoones

Mõtle läbi, kuidas saad vajamineva vee kasvuhoonesse. Hea oleks, kui hoone asuks veevõtmise võimalusele lähedal. Kui plaanid tuua kastmiseks vee ämbritega, siis planeeri nii, et see teekond tülikalt pikk poleks. Muidugi saad vajadusel kasutada ka voolikuid. Vähem üleliigset vaeva annab rohkem rõõmu ja aega taimedega tegeleda. 

Kui on soov, et seal oleks ka elektriühendus, siis tark on see enne paigaldamist juba lahendada. Tasub kaasata elektrik, kes ohutult paigaldaks soovitud ühendused.

Arvesta, et kõik hilisemad paigaldamised võivad olla keerukamad ja aeganõudvamad.

Võimalusel vähenda enda jalavaeva

Soovitame paigaldada kasvuhoone võimalusel kodu lähedale, kus oleks lihtne vajadusel edasi-tagasi käies vajalikke tarvikuid tuua.

Veelgi lihtsam oleks paigaldada kasvuhoonesse riiulid, et kõik vajalik oleks sul juba kohapeal olemas. Nii väldid edasi-tagasi käimist ja säästad üsna palju aega.

Soovitatav on jätta kasvuhoone ümber meetri-paarine vaba ala.

Lisaks rohkema valguse tagamisele kulub see ära, kui soovid hoonet parandada või puhastada puulehtedest. 

Planeeri kasvuhoone asukoht arukalt

Nagu kõikides asjades – hea plaan aitab jõuda kindlamini hea tulemuseni. Võta kasvuhoonele asukohta valides arvesse eeltoodut ning saa tunda viljakaid aednikurõõme! 

Parimad nipid kasvuhoone valimiseks leiad meie blogist . Kui sul on küsimusi, võta meiega ühendust ning me aitame sind heameelega. 

Tutvu tootevalikuga

Kõik kasvuhooned

Klaaskasvuhooned

Kilekasvuhooned

Minikasvuhooned

Ladu: Tähetorni 102, Tallinn

Ladu avatud: E – R 9.00 – 17.00