Kasvutunnel või kasvuhoone – kumb valida?

Kas soovid koduaias kasvavaid taimi kaitsta ja nende kasvuperioodi pikendada, kuid oled segaduses, kas valida kasvutunnel või kasvuhoone? Siin on mõned mõtted, mis võivad sind aidata.

Nii kasvuhoone kui kasvutunnel aitavad luua taimedele häid kasvutingimusi, kuid teevad seda erineval moel.

Vaatame lähemalt, kuidas.

Kasvutunnel hoiab taimi turvaliselt

Kasvutunnel on nagu suur kate, mis katab taimed ja loob neile sooja ja kaitstud keskkonna.

See kaitseb taimi külma tuule, tugeva vihma ja kahjurite eest ning võimaldab neil kasvada mugavalt ka siis, kui õues on juba külm. Kasvutunnel on nagu piklik kaitsekuppel, mis hoiab taimi turvaliselt.

Kasvutunnelid on saadaval erinevates suurustes ja kujundites, mis lubab aednikel valida  endale õige vastavalt oma vajadustele ja aia või põllu suurusele. Tunneleid saab kohandada konkreetsetele taimede kasvutingimustega.

Kasvutunnelite eelised 

Üks suurimaid eeliseid võrreldes kasvuhoonetega on kasvutunnelite müügi madalam hind. Lisaks on kasvutunnelite paigaldamine tavaliselt lihtsam ja kiirem. Seda saab teha ilma keerukate tööriistade või spetsiaalsete oskusteta ning tootega on enamasti kaasas selged paigaldusjuhised.

Kasvutunnelid on tavaliselt kergemad ja liikuvamad kui kasvuhooned. Neid saab vajadusel hõlpsasti ümber paigutada või lahti võtta, mis lubab tunneleid kohandada vastavalt hooajale või aia ümberkujundamise vajadustele.

Millised on kasvutunneli nõrgad kohad?

Kilematerjal, millest kasvutunnelid on valmistatud, võib olla vähem vastupidav kui klaas või polükarbonaat, mida kasutatakse kasvuhoonete katmiseks. See võib tähendada, et kasvutunnel vajab sagedasemat hooldust või tuleb see kiiremini välja vahetada.

Kiletunnelid võivad päikesepaistelistel päevadel muutuda liiga kuumaks, eriti kui neil puuduvad sobivad ventilatsioonivõimalused. See võib põhjustada taimede kahjustusi või ülekuumenemist.

Kiletunnelid võivad kergemini kahjustuda näiteks karmide ilmastikutingimuste tõttu –  tugevate tuulte või rahe korral. Kui kile läheb katki, võib see tähendada taimede kahjustusi või vajadust kogu tunneli kattematerjal välja vahetada.

Mõned inimesed peavad kiletunnelite välimust vähem atraktiivseks, eriti kui need paigaldatakse aeda pikemaks ajaks. See võib olla oluline kaalutlus neile, kes soovivad, et nende aed oleks visuaalselt atraktiivne.

Miks valida pigem kasvuhoone?

Kasvuhoonel on mitmeid eeliseid, mis muudab selle teatud olukordades siiski paremaks valikuks.

Kasvuhooned pakuvad taimedele paremat termilist stabiilsust ja kaitset äärmuslike ilmastikutingimuste eest. Klaasist või polükarbonaadist konstruktsioonid suudavad säilitada soojust paremini kui kile, luues taimedele optimaalse kasvukeskkonna.

Tihtipeale on kasvumaja atraktiivsema välimusega kui kasvutunnel, sest võib olla elegantne ja stiilne lisand aia või maastiku kujunduses.

Tavalisel on kasvuhoonetel parem ventilatsioonisüsteem, mis võimaldab reguleerida õhuvoolu ja õhuniiskust. See aitab vältida taimede ülekuumenemist ja hallituse teket ning tagab taimedele vajaliku õhuliikumise ja heaolu.

Klaasist või polükarbonaadist kasvuhooned on vastupidavad. Nende konstruktsioonid ja materjalid on ilmastikutingimuste meelevallas tugevad ning võivad kesta aastaid või isegi aastakümneid, mis tähendab aiapidajale pikaajalist investeeringut. 

Kasvuhoone on kallim, paigaldus on keerukam

Otsustades siiski kasvuhoone paigaldamise kasuks, tuleb mõistagi arvestada tunduvalt suuremate väljaminekutega. Klaasist või polükarbonaadist konstruktsioonid ning paremad ventilatsiooni- ja isolatsioonisüsteemid on üsna kulukas investeering.

Kasvuhoone paigaldamine võib olla keerukas ja aeganõudev protsess. Sealjuures võib vaja olla kindlaid tööriistu ja oskusi ning kõik see kujuneb algajale aiapidajale keeruliseks ülesandeks.

Kuigi kasvuhoonete pikem eluiga on suur eelis, võib see samas olla ka puuduseks. Kui aiaomaniku vajadused muutuvad või soovitakse muuta kasvuhoone asukohta, võib selle liigutamine või lammutamine olla keerulisem ja kulukam kui kiletunneli eemaldamine.

Kasvuhooned võtavad rohkem ruumi kui kiletunnelid, eriti suuremad ja kõrgemad mudelid. See võib olla probleem väiksemates aedades või piiratud ruumiga kinnistutel, kus on raske leida kasvuhoonele sobivat asukohta.

Kumb siiski valida – kasvuhoone või kasvutunnel?

Niisiis peidavad nii kasvutunnelid kui ka kasvuhooned endas rohkesti eeliseid, kuid ka puudusi. Õige valiku tegemine sõltub peamiselt aiasõbra individuaalsetest vajadustest, eelarvest ja aia tingimustest.

Kasvutunnelid sobivad eriti hästi algajatele aednikele või neile, kellel on piiratud eelarve või aiaruum.

Kasvuhoonel on parem stabiilsus, esteetiline välimus ning võime luua taimedele ideaalne kasvukeskkond.

Olgu sinu valik kasvutunnel või kasvuhoone, oluline on teha läbimõeldud otsus, mis vastab sinu vajadustele ja võimalustele ning aitab sul saavutada nauditava aiapidamise kogemuse.

AB Polar pakub laia valikut kvaliteetseid aiatarvikuid, sealhulgas nii kasvutunneleid kui ka kasvuhooneid. Tooted on kvaliteetsed, vastupidavad ning pakuvad head hinna ja kvaliteedi suhet.

Valides aiatarvikuid AB Polarist, võid kindel olla, et leiad oma aia ja taimede jaoks parima võimaliku lahenduse.

Vaata lisaks

Kasvuhoone lisavarustusest

Mahlapressid

Ladu: Tähetorni 102, Tallinn

Ladu avatud: E – R 9.00 – 17.00