Bullerjan ahju valimine? Korduvad küsimused vastatud

Bullerjan ahi on usaldusväärne küttekeha, mis kestab pikki aastaid. Kuid valesti valitud ahi ja paigaldamisel tehtud vead võivad mõjutada nii ahju eluiga kui ka kütmise efektiivsust.

Soovitame igal juhul küsimuste ja kahtluste tekkimise korral konsulteerida spetsialistidega. 

Nemad oskavad anda nõu ja öelda, millele pöörata tähelepanu sobiva ahju valikul ning paigaldusel. 

Siit artiklist leiad vastused korduma kippuvatele küsimustele.

Bullerjani paigaldus – kas tohib ühendada soojamüüriga?

Bullerjani paigaldusel on enim tehtud vead seotud küttekolde vale valikuga või siis puudulikud ja lubamatud ühendamised korstnasse ja soojamüüri. Kindlasti ei tohi ühendada bullerjani soojamüüriga.

Bullerjanist väljuvad heitgaasid on madala temperatuuriga (kuni 260 kraadi) ja seetõttu tekivad probleemid ka ahju tõmbega. Sellisel juhul hakkab ahi suitsu sisse ajama ja muudab ahju kasutamise ebamugavaks ja ohtlikuks. 

Korstnasse ühendamisel selliseid probleeme ei teki, kui on järgitud ahjupassis olevaid nõudeid.

Miks küttekeha korsten peab vastama ahjupassile?

Bullerjani korsten ja sellele kehtivad nõuded on alati välja toodud ahjupassis. Sageli on paigaldamisel tekkinud murekohtadeks korstna mõõtude erinemine sellest, mida näeb ette ahjupass. 

Ahjupassis olevaid nõudeid korstnale peab järgima, sest need tagavad küttekeha efektiivse töötamise ja ohutuse.

Enamasti hakkab ahjust suitsu sisse ajama, kui:

Kui paksust metallist ahi valmistatakse? 

Meie valikus olevad kvaliteetsed bullerjan ahjud on valmistatud 4 mm paksusest katlaterasest, mis on loodud kestma pikaks ajaks. 

Bullerjani kasutusperiood õigete kütmisvõtete puhul on kuni 15 aastat ja rohkemgi. Piisavalt paksust terasest valmistatud bullerjan on vastupidav pikaaegsele kasutamisele. 

Kestev ja vastupidav disain ongi põhjusteks, miks seda tüüpi ahjud on meie külmas kliimas üsnagi levinud küttekolded.

Mis suurusega ahju osta? 

Bullerjani valimisel tuleb olla täpne ja arvestada köetava ruumi suurust täpselt. Suurim viga, mida kiputakse valikul tegema ongi köetava pinna ja ahju võimsuse vale arvestamine. 

Ahjud on märgistatud lisaks mudeli nimetusele ka torude arvuga. Samuti on iga toote juures  välja toodud ka köetava õhu mahu määr: 100, 150, 200 ja loend jätkub kuni paarituhandeni.

Need numbrid ei tähenda köetava ruumi pindala ehk ruutmeetreid, vaid köetava õhu mahtu ehk kuupmeetreid.

Pea neid kriteeriume bullerjani valimisel meeles!

Köetava ruumi mahtu saab arvestada lihtsa valemi abil:

Tuleb korrutada ruumi pikkus x laius x kõrgus. Selle arvutuse tulem annab sulle köetava ruumi mahu. 

Väiksema kütmisvõimsusega bullerjan ei küta soovitud ruumi piisavalt soojaks. Just seetõttu tekib külmade ilmade korral ka ülekütmise oht, sest soovitud toasooja ei saavutata. See aga vähendab tuntavalt ahju eluiga ja lisab ebamugavust  igapäevasesse kasutusse. 

Ka meie kodulehel olevate toodete juures on välja toodud just köetava ruumi maht. 

Milline on suitsutoru kõrgus maast ja ahju enda kõrgus?

Kasulik on ka teada, et igal bullerjani mudelil on suitsutoru kõrgus maapinnalt ja ahju enda kõrgus enamasti erinev ja standard siin puudub. 

Enne ostu sooritamist veendu ahju enda mõõtmetes ja suitsutoru kõrguses, et paigaldamine oleks võimalikult täpne ja lihtne.

Kas kvaliteetne bullerjani paigaldus pikendab ahju eluiga?

Bullerjani paigaldus peab olema korrektne ja vastama kõikidele tuleohutusnõuetele. Samuti tasub meeles pidada, et ahju võimsust arvestatakse eeldusel, et see paigaldatakse soojustatud hoonesse. 

Kui soovid kütta soojustamata garaaži, siis tasub valida ja paigaldada võimsam bullerjan, kui köetava ruumi maht seda ette näeb. 

Näiteks 100 m3 soojustamata garaaži kütmiseks vali pigem ahi, mis suudab soojaks kütta kuni 200 m3 suurust ruumi.

Bullerjani kütmine: kuidas kütta nii, et ahi kestaks kaua?

Bullerjani kütmine erineb natuke tavalise ahju kütmisest. Nimelt töötab bullerjan ahi kahe põlemiskambri põhimõttel, kus alumises kambri toimub hõõguvpõlemine ja ülemises kambris järelpõlemine. 

Kasuta kindlasti ahju kütmiseks korralikult kuiva kütust: olgu selleks puuhalud, brikett või graanul. Vähegi niiske materjal ei saavuta ahjus põlemisel õiget temperatuuri. Selle tagajärjel võib hakata ahi suitsu sisse ajama ja samuti ei anna küttekolle välja soovitud temperatuuri. Pikas perspektiivis mõjub niiske küttematerjaliga kütmine kehvasti ka bullerjani elueale. 

Kindlasti väldi bullerjani kütmisel kummi, plasti ja kilematerjali sattumist koldesse.

Bullerjan vali hoolikalt, vajadusel küsi julgelt nõu

Küttekolde valimine on alati üsnagi tähtis protsess ja siin ei tohi eksida, sest tuleohutus ja inimeste tervis on kaalul. Küttekolle on sooja kodu või hoone süda, mis peab töötama laitmatult ja kestma aastaid. 

Soovitame alati küsimuste korral meiega ühendust võtta ja leida koos lahendus, mis tagab sooja ja ohutuse. 

Kui vaja, siis sõida meile külla ja tutvu valikuga AB Polaris kohapeal. 

Ladu: Tähetorni 102, Tallinn

Ladu avatud: E – R 9.00 – 17.00