Kasvuhoone sügisene hooldus 7 sammuna – et talv ei saabuks ootamatult

Sügise lähenemine tähendab, et on aeg mõelda oma kasvuhoonele ning selle ettevalmistamisele talveks. Millised on kõige olulisemad tööd, mida kasvuhoone sügisene hooldus nõuab ja millises järjekorras neid teha, et kasvuhoone peaks talve edukalt vastu ning oleks kenasti valmis ka uueks hooajaks?

Kaanepildil on kasvuhoone Balance.

Kõigepealt vanad taimed kasvuhoonest välja

On saabunud aeg tunnistada vanade taimede töö lõppenuks. Nad on oma ülesande täitnud, pakkudes sel hooajal rikkalikult saaki ja ilu.

Kuigi nende aeg on möödas, jäävad mälestused nende suvisest kasvatamisest ja hoolitsemisest.

Hooaeg on läbi saanud, kuid uued võimalused, väljakutsed ja ideed ootavad juba järgmisel hooajal.

Niisiis tuleb süda kõvaks teha ja esmalt eemalda kasvuhoonest kõik viimased tomati-, kurgi- ja paprikataimed.

Ära viska neid kompostihunnikusse, et vältida kahjurite levikut. Samuti tasub meeles pidada, et tomatitaimed on mürgised ja seega nende jäätmeid kompostida ei ole kuigi hea mõte.

Kõrvalda tuleks kindlasti ka kasutatud tuginöörid.

Mida teha vananenud mullaga?

Kui tomatid ja kurgid sirgusid näiteks kasvukottides, ämbrites või muudes konteinerites, võib vanaks muutunud mulla lihtsalt kompostihunnikusse lisada. See on suurepärane lisand, mis rikastab kompostmulda.

Kui taimed kasvasid pinnases, on soovitatav see läbi kaevata ja eemaldada juurejäänused.

See aitab pinnasel õhku saada ja valmistab ette uueks kasvuperioodiks. Talvekülmad hävitavad võimalikud kahjurid, kes võivad pinnasesse jääda.

Millal vahetada vana muld uue vastu?

Tasub teada, et regulaarselt, näiteks iga paari aasta tagant, on soovitatav eemaldada ülemine 10 cm pinnast, et vähendada kahjurite, hallituse ja haiguste esinemist.

Kui siiski pole vaja teha täielikku mullavahetust, saab olemasolevat pinnast täiendada komposti või sõnnikuga, mis annab taimedele väärtuslikke toitaineid. Sega kompost või sõnnik pinnasega ja rikasta sel moel aiavoodi muld enne uue uut hooaega.

Kasvuhoone puhastamine sügisel – pesu on kindlasti vajalik!

Korralik kasvuhoone puhastamine sügisel peaks kindlasti hõlmama endas ka põhjalikku pesemist.

Seega, kui oled eemaldanud vanad taimevarred ja muud ülearuse, on aeg teha kogu kasvuhoonele korralik pesu.

Kasvuhoone, olgu see siis klaasist või polükarbonaadist, võiks saada korraliku loputuse näiteks veevooliku abil – uhu puhtaks kasvuhoone seinad ja laed, hoone nii seest kui ka väljast.

Suvisel perioodil koguneb hoone sisepindadele märkimisväärne hulk tolmu, mis pärineb nii taimedelt kui ka pinnasest ning putukate tegevusest ja muust. 

Klaaskasvuhoone võib pesta üle tavalise nõudepesuvahendi lahusega ja suure käsnaga, tulemuseks on särav puhtus. Ole ettevaatlik, et mitte vigastada end klaasi servades ja muudes ühenduskohtades.

Kasvuhoone desinfitseerimine – haiguste ja kahjurite vältimine

Sügisel ei tasu unustada läbi viia ka üks korralik kasvuhoone desinfitseerimine, sest see on oluline samm haiguste ja kahjurite ennetamisel, hoolimata sellest, et taimi parasjagu kasvuhoones ei ole. 

Kasuta spetsiaalseid desinfitseerimisvahendeid, mis aitavad hävitada kahjulikud bakterid, seened ja putukad. Desinfitseerimisvahend puhastab pinnad ja eemaldab kahjurid. Desinfitseerimine tuleb läbi viia hoolikalt ning jälgida, et kõik kasvuhoone pinnad saaksid korralikult töödeldud. Pööra erilist tähelepanu kasvuhoone põrandale ja seintele.

Desinfitseerimist tuleb kindlasti teha ajal, kui kasvuhoone on tühi. Seega sügis ongi ideaalne aeg kasvuhoone desinfitseerimiseks, kuna vanad taimed on enamasti koristatud ja uued istutused ootavad ees kauges tulevikus. 

Kontrolli ja paranda – hoia kasvuhoone struktuur tugevana

Järgmine samm on kasvuhoone struktuuri kontrollimine ja vajalike parandustööde tegemine. 

Kontrolli klaaside või polükarbonaadi seisukorda ning vahetage välja need, mis on purunenud või kahjustatud. Nõrgenenud või vigastatud materjalid võivad muuta kasvuhoone struktuuri ebastabiilseks ja halvendada selle vastupidavust ilmastikuoludele.

Samuti tasub üle vaadata uksed, aknad ja tuulutusavad, et tagada nende korrasolek ning vältida tormituulte ja tuisu sissepääsu. 

Et lumi ei tekitaks probleeme

Sügisel on õige aeg teha ettevalmistusi ka selleks, et kasvuhoone oleks talveperioodil tugev ja vastupidav ning elaks heitlike ilmadega perioodi probleemideta üle.

Esiteks on oluline kontrollida katuse kandvust ja vajadusel tugevdada konstruktsiooni, et see suudaks taluda lumekoormust ilma kahjustusteta. Tugevad alusmaterjalid ja kindlad kinnitusdetailid on siinkohal kindlasti abiks.

Kindlasti tasub meeles pidada, et regulaarne lume eemaldamine hoonelt aitab vähendada koormust ning kaitseb kasvuhoone struktuuri.

Ükski kasvuhoone ei ole projekteeritud taluma suures koguses märja lume koormust.

Kuigi tugevamad mudelid võivad kirjeldatud koormusest rohkemale vastu pidada, ei tasu siiski seda riski võtta.

Kasvuhoone sügisene hooldus edukalt tehtud? Kuidas hoonet talvel kasutada?

Kui kasvuhoone sügisene hooldus on lõpule jõudnud, siis ei ole seda vaja talveks tingimata tühjalt seisma jätta, vaid sellele leiab soovi korral erinevaid kasulikke otstarbeid.

Näiteks võib hoone muutuda käepäraseks panipaigaks, kus hoida aiamööblit, laste mänguasju, suuri lillepotte ja aiatööriistu.

Kasvuhoonet võib kaunistada jõulupühade ajal laternate ja valguskettidega, et luua koduaeda talvine võlumaa.

Avaras kasvuhoones on võimalik nautida päikesepaistelist ilma juba varakevadel, kui päike soojendab kasvuhoonet piisavalt, et seal oleks mõnus lugeda raamatut või lihtsalt lõõgastuda.

Parimad nipid kasvuhoonete kohta leiad meie blogist ja parima valiku kasvuhooneid e-poest. Küsimuste korral võta meiega julgelt ühendust ning aitame sind meeleldi!

Ladu: Tähetorni 102, Tallinn

Ladu avatud: E – R 9.00 – 17.00