Võrkaia ehitus – millele kõigele tuleks mõelda?

Võrkaed on lihtsaim viis panna paika krundi või territooriumi füüsilised piirjooned.

Korraliku võrkaia ehitamine võib olla tarvilik tegevus nii majaomanike, ettevõtete kui ka ühistute jaoks. 

Võrktara eeliseks on mitmekülgsus, vastupidavus ja kerge paigaldus. Kui te varem pole aga võrkaia ehitusega kokku puutunud, siis kulub hüva nõu kindlasti marjaks ära.

AB Polari meeskonna näpunäidetest on siinkohal kindlasti kasu!

Võrkaed lahendab mitu probleemi ühe hoobiga

Võrkaial on teiste aiatüüpide ees mitmeid eeliseid. Kõige tähtsam neist on, et võrkaed suudab lahendada mitu tülikat probleemi ühekorraga.

Näiteks leiavad lahenduse territooriumi piiritlemisega seotud küsimused: paraneb krundi visuaalne ilme, kaitse saavad aias kasvavad taimed ning muretsema ei pea plehku panevate koduloomade või väikelaste pärast. 

Kõige lõpuks peaks rahule jääma ka rahakott, sest võrreldes paljude teiste aiatüüpidega on võrkaeda üsna soodne paigaldada.

Kas paigaldus on lihtne ülesanne või suur väljakutse?

Võrktara ehitamise raskusaste sõltub mitmest tegurist. Sealhulgas näiteks ettevõtliku hobiehitaja kogemustest, projekti suurusest ja keerukusest, maastikust ning kindlasti ka  käepärastest tööriistadest ja materjalidest.

Suures plaanis tuleks enne labida maasse löömist tähelepanu pöörata järgmistele detailidele: 

Nende punktide sammsammuline järgimine toob selguse, kas töö on tehtav oma kätega või on tarvis assisteerimist või koguni professionaalset ehitajat.

Mis siis, kui endal napib aega või tahtmist?

Kuigi isetegemises pole midagi ületamatut, ei tasu arvata, et töö on lihtne. Vaja on oskusi, tööriistu, pealehakkamist ja omajagu aega. Pole midagi hullemat kui poolik aiaprojekt, mille lõpuleviimine aina venib ning rikub kodurahu.

Samuti võib töö käigus üles kerkida ülesandeid, mida on kergem jätta lahendamiseks asjatundjatele. 

Kui on selge, et endal aega ja võimalusi napib, siis soovitab AB Polari meeskond pöörduda vilunud paigaldajate poole.  Kontaktid leiate kerge vaevaga näiteks AB Polari kodulehelt.

Millist tüüpi võrkaed valida?

Kui isetegemise plaan on siiski küps, on enne paigaldama asumist oluline valida välja enda jaoks kõige sobivam võrkaia tüüp. Võrkaedu on erinevaid. Näiteks on lisaks populaarsele keevisvõrgule ja punutud võrgule olemas ka keevispaneel ja loomavõrk ehk metsavõrk

Keevisvõrk ja punutud võrk on aiaehituses soodsamad ja levinumad lahendused kui näiteks keevispaneelist lahendus või spetsiaalne loomavõrk. 

Kuigi keevispaneel on visuaalselt keevisvõrgule sarnane, on see jäigem, tugevam ja ühtlasi kallim. Loomavõrk, mida sageli ka metsavõrguks nimetatakse, on aga spetsiaalne aed, mis on mõeldud peatama loomi. Visuaalselt metsavõrk koduaeda pigem ei sobi.

Punutud võrkaed – kvaliteetne aiaklassika

Punutud võrkpiire on sellist tüüpi tara, kus metalltraadi põimimisel on lahenduseks punutud muster. Punutud võrkaed püsib üleval pingutustrosside abil. Sedasorti aeda on hea kasutada seal, kus maapind kipub olema ebatasane. Traadi läbimõõt on sellisel aial reeglina 3 mm. 

Tänu elastsusele on punutud võrgu kasutusvaldkond väga lai. Seda on lihtne paigaldada ja vajadusel ka parandada. Punutud võrgu miinuseks on oht välja venida, näiteks võib selle esile kutsuda raske lumi.

Keevisvõrkaed peidab endas lihtsuse võlusid

Keevitatud võrkaed valmistatakse traadi ristumiskohtade keevitamise teel. Keevisvõrkaed sobib aeda, kus tagasihoidlikkus on omal kohal ning oluline on praktilisus. 

Keevisvõrgust aia tugevus sõltub suuresti traadi jämedusest, võrgusilma suurusest ja aiapostide vahemaast. Sarnaselt punutud võrkaiale on ka keevisaial traadi läbimõõt enamasti 3 mm. Sedasorti tara on lihtne paigaldada ja see on pigem soodsamat liiki lahendus. 

Tuleb märkida, et keevisvõrk ei kannata selle otsas ronimist ning seda ei soovitata kasutada suurte loomade (k.a suurte koerte) aediku ehitamiseks.

Piirdeaia ehitamine pole raketiteadus

Selleks, et piirdeaia ehitus sujuks ja töö kiidaks tegijat, on vaja tegutseda kindla plaani järgi: 

Planeerimine

Enne võrkaia ehitamist on oluline planeerida ala, kuhu soovite seda paigaldada.

Võtke mõõdud, otsustage aia kõrgus ja valige vastavalt oma vajadustele põimitud võrkaia või keevisvõrkaia vahel.

Materjalide kogumine

Kui olete otsustanud võrkaia tüübi, koguge kokku kõik vajalikud materjalid.

See hõlmab võrku, aiaposte, betooni ja muid aia ehitamiseks vajalikke vahendeid.

Aiapostide paigaldamine

Kaevake augud, veenduge nende piisavas sügavuses ning tagage aiapostide stabiilsus.

Kui augud on kaevatud, asetage postid sisse ja laske betoonil taheneda vähemalt 24 tundi.

Võrgusilma kinnitamine

Kui postid on paigas, on aeg kinnitada võrk. Kui ehitate punutud võrkaia, siis rullige võrk lahti ja kinnitage see traadi abil postide külge. Keevitatud võrkaia puhul on kinnitusvahenditeks reeglina klambrid.

Aia kinnitamine

Veenduge, et võrk oleks pingul ja kindel, see tagab tara pikaealisuse. Turvalisuse mõttes saab aiale alati lisada näiteks okastraadi.

Hooldus

Nagu kõik konstruktsioonid, vajab ka võrkaed hooldust. Kontrollida tasub, et ilmastik või muud välised mõjutegurid poleks aiale liiga teinud. Samuti võiks vähemalt korra aastas puhastada tara ümbrust, et võsud ei kasvaks aeda sisse.

Veel mõned näpunäited 

Lisaks võiks paigaldamisel silmas pidada, et maapind oleks ettevalmistatud, ohutus tagatud ning töö sujuvaks toimimiseks oleks kõik valmis ja käepärast. 

On tähtis, et enne aia ehitamist oleks maapind võimalikult tasane. Kui on takistusi, nagu kivid või juured, tasub need aegsasti eemaldada. Ohutus ennekõike: tööriistade ja mitmesuguste materjalidega töötades tasub alati kanda kaitsevarustust, näiteks kindaid ja kaitseprille. 

Lisaks on oluline, et kõik vajaminev oleks ehitusplatsil olemas.

Poste maasse pannes on tülikas avastada, et betoonisegu polegi valmis või et võrku lahti rullides puuduvad vastavad kinnitusvahendid. 

Kuidas paigaldada võrkaeda? Julge pealehakkamine on pool võitu!

Niisiis võib öelda, et võrkaia ehitamine pole väga keeruline töö. Kui aga võimalusi või aega napib, tasub kutsuda appi professionaalsed aiapaigaldajad

Kaunis aed on praktiline valik, mis loob territooriumile kindlad piirjooned, annab sellele esteetilise välimuse ning loob turvalise õhkkonna. 

Julge pealehakkamine on pool võitu! AB Polari e-pood pakub kõike vajalikku, et aia ehitusega kasvõi homme pihta hakata!

Ladu: Tähetorni 102, Tallinn

Ladu avatud: E – R 9.00 – 17.00