PCV auto varjualuse valimine – 5 olulist asja, millega arvestada

Küllap on iga sõidukiomanik kogenud, et autole turvalise parkimiskoha leidmine võib vahel olla paras väljakutse. 

Sügistormid lennutavad oksi ja lehti, talvel on probleemiks külm, lumi ja jää. Isegi suvel ei päätse kergemalt, sest kuumad päikesekiired ei mõju hästi auto värvkattele ega interjöörile. Lisaks kimbutavad Eestit üha enam tormid, millega kaasnevad karmid tuuleiilid ja rusikasuurused raheterad.

Kui võimalus garaaži kasutamiseks puudub, on suurepärane lahendus autotelk.

Mida see endast kujutab ning mis on need kõige olulisemad asjad, mida enne telgi valimist on kindlasti on vaja teada? Kas autotelk on parem valik kui teisaldatav garaaž?

Kokkupandav autotelk – mis see on?

Autotelk on tsingitud terasraamile kinnituv tugeva PVC-kattega varjualune, mille vastupidav konstruktsioon on mõeldud püsima kõigis ilmastikuoludes, kaasa arvatud meie kliima lumeoludes. 

Telgi suureks eeliseks on paigaldamise lihtsus. Seda on kerge üles panna, maha võtta ja vajadusel ühest kohast teise liigutada. Nii on võimalik telki kasutada erinevates kohtades ja vajadusel ka hooajaliselt: kui telki parasjagu tarvis pole, saab selle hõlpsasti maha võtta ja kokku pakkida.

Kui suurt telki on sõiduki jaoks tarvis? 

Mõõdud paika! Esiteks on loomulikult vaja välja selgitada, kas auto mahub telki. 

Kuna enamik autotelkidest on standardsed, on nende puhul mõõdud antud piisava varuga. Kõik tänapäevased sõiduautod peaksid telki ilusti ära mahtuma, ent enne ostu tasuks siiski selles veenduda. 

Suuremad autotelgid võivad vajadusel majutada ka kõrgema kliirensiga maastikuautosid ning hätta ei jää ka need, kellel on hobiautod. 

Kas ruumi ainult autole või ka muule?

Teine küsimus on, kas telgi alla kolib ainult auto või jääb ruumi ka muule?

Näiteks võivad katuse all koha leida rehvid, suusaboks, rattahoidik või hoopis midagi hooajalist, näiteks mootorratas.

Kui varjualusesse on vaja kolida enamat kui vaid auto, tasub see enne ostu tegemist kindlasti selgeks teha.

Kasulik on meeles pidada, et autotelk on eeskätt mõeldud siiski auto hoiustamiseks. Eraldi riiuleid või panipaiku telgiga ei kaasa ei tule.

Kuhu telk paigaldada?

Telgi asukoht on oluline nii kasutamise, ohutuse kui turvalisuse seisukohalt. Kindlasti tasub asukoht varem valmis mõelda ja jällegi mõõdud võtta. Telk peaks paiknema kohas, kus ligipääs autoga ei ole raskendatud ning telgi ülespanek ja mahavõtmine ei tekita ülemäära peavalu. 

Pinnas peab olema kindel ja sile, et telk ei vajuks ning oleks vaiade abil kindlalt paigas. Vältida võiks väga lagedaid ja tuulele avatud territooriume. Ka auto hoiustamisel on aluspinnale mõtlemine oluline – murul ja mudasel maastikul paiknemine ei mõju sõiduki tervisele kuigi hästi.

Telgi materjal olgu vastupidav ja ilmastikukindel

Kuna telk on mõeldud hoiustama üht teile olulist vara, ei saa ükski omanik riskida võimalusega, et telgi materjal ootamatult järele annaks. 

Väärt autotelk on valmistatud teraskarkassile ja on kaetud vastupidava PVC materjaliga. See kaitseb autot nii kõrge UV-kiirgusega suvepäevadel kui ka karmide sügistuulte ja tuisuste talvede eest.

Paigalduse lihtsus mängib olulist rolli

Üks autotelgi suurimatest plussidest on võimalus sedal ihtsasti liigutada. Telgi saab kiirelt üles sättida ja sama lihtne on seda hiljem ka maha võtta. Kokkupanduna ei võta see kuigi palju ruumi ning mahub hõlpsalt kuuri või keldrinurka.

See on oluline eelis kõigile, kes kasutavad telki hooajaliselt, hoiustades varjualuses näiteks oma hobiautot, mootorratast, mootorpaati või muud tehnikat, mida aastaringselt ei kasutata.

Mahukas autotelk katab kõik vajadused

Autotelk Põhjala on valik neile, kelle eesmärgiks on mahutada telgi alla tavamõõtudes pereauto. 3,35 x 6,5 m mõõdud sobivad enamikele sõiduautodele ning ruumi jääb selle telgi all ülegi

Ukseava kõrguseks on 1,9 meetrit, mis tähendab, et ära mahuvad ka enamlevinud linnamaasturid.

Autotelk Põhjala XXL suurema sõiduki hoiustamiseks

Kõrgemate ja suuremate sõidukite jaoks on targem soetada aga suuremat sorti telgimudel. Autotelk Põhjala XXL-i kõrgus on 3,8 m ja ukseava kõrgus 3 m.

Mõlema telgimudeli kasuks räägib lihtne ülespanek ja vastupidavus. Põhjala telkide eelis on sobivus talvistesse oludesse. Niisugused telgid trotsivad eeskujulikult muutuvaid ilmaolusid ja ka suuremat lumekoormust.

Kumb valida – kas autotelk või garaaž? 

Kuigi nii telk kui garaaž on idee poolest mõeldud autot ilmastiku eest kaitsma, on need oma olemuselt siiski üsna erinevad. Garaaž on püsiv ja pikaajaline lahendus ning omaette ehitusprojekt. Tihti ehitatakse see majaga kokku, sellel on ventilatsioon ja tihti ka kütmise võimalus.

Telgi eeliseks on lihtsus ja võimalus kerge vaevaga varjualune kiiresti üles saada. Kui garaaž eluliselt vajalik pole või puuduvad selle ehitamise võimalused, võib just autotelk olla ideaalne lahendus. 

Küsimusele, kas valida autotelk või garaaž, saab vastata ka nii: valida võib mõlemad! Kui olemasolevasse garaaži enam kuidagi midagi ei mahuta, sobib telk suurepäraselt ajutiseks lisaks. Selle saab püstitada just siis, kui vajadus tekib. 

Ladu: Tähetorni 102, Tallinn

Ladu avatud: E – R 9.00 – 17.00