Kuidas kütta kasvuhoonet? Eri võimalused

Tavapäraselt kasutatakse meie kliimas kasvuhoonet kevadest sügiseni. Kuidas kütta kasvuhoonet aga külmakuudel?

Küttega kasvuhoone aitab sul pikendada saagi kasvuhooaega, võimaldades sul  varakevadel istikuid ette kasvatada.

Võtsime kokku erinevad moodused, kuidas saad oma aednikupisikuga tegeleda ka siis, kui lumehanged on veel maas.

Pildil kaarkasvuhoone Easy-Up.

Kasvuhoone kütmine gaasiga on energiasäästlik lahendus

Kasvuhoone kütmine gaasiahju abil on võimalus, kuidas elektriarveid lakke ajamata saaki kasvatada. Gaasiahi on üsnagi ohutu viis kütmiseks. 

Tänapäevased gaasiahjud on töökindlad ja ohutuse tagamiseks varustatud töökindla termoregulaatoriga, mis aitab hoida kasvuhoones vajalikku temperatuuri. 

Ohutuks kasutamiseks tuleb gaasiballoone vahetada hästi ventileeritavas kohas. 

Hoia alati silma peal, et keset külma ööd balloon gaasist tühjaks ei saa, sest muidu teeb külm su taimedele liiga. 

Gaasiahju suurim eelis elektritoitel töötavate kütmisviiside ees on kasulikkus taimedele. Nimelt toodab gaasiahi taimedele kasvamiseks hädavajalikku süsihappegaasi. See paneb taimed veelgi rohkem vohama ja loob tervisliku kasvukeskkonna.

Selline kütteviis sobib hästi polükarbonaadist kasvuhoonete kütmiseks. Polükarbonaat ehk kihtplastik hoiab efektiivsemalt sooja kui klaas.

Kasvuhoone kütmine küünlaga – kas ma lugesin õigesti?

Nii kummaline, kui see ka ei tundu, siis tõepoolest on kasvuhoone kütmine küünlaga võimalik. Selle lahenduse au omistatakse California taimekasvatajatele, kes savist lillepoti ja küünla abil sellise lahenduse lõid.  

Selline variant sobib väiksematele kasvuhoonetele, sest suure hoone jaoks piisavat soojust küünlaga kütmine ei anna. 

Küünlaga kütmiseks on vaja savist lillepotte ja näiteks teeküünlaid, kalmuküünlaid või õliküünlaid. Oluline on valida küünlad, mis ei tahmaks. Tahmavad õueküünlad paiskavad suletud ruumi üsnagi palju tahma ja see võib taimedele kahju teha. Igaljuhul peaksid taimed olema lisaks looriga kaetud. 

Küünlaga kütmise lahendus on iseenesest lihtne. Paigalda küünlad tulekindlale alusele ja aseta savist pott nende kohale nii, et see saaks koguda küünaldelt tulevat sooja. Savi on tuntud oma hea sooja salvestamise omaduse poolest ja kütab väikest ruumi tõhusalt. 

Kusjuures sellisel küünalde põlemisel eritub ruumi ka süsihappegaasi, mis taimekasvule loob hea keskkonna.

Kasvuhoone soojaks Bullerjani abil

Bullerjan ahi on sobilik valik suurema klaasist kasvuhoone kütmiseks. Selle paigaldamiseks ei pea kurja vaeva nägema ja piisab stabiilse ja tugeva aluspinna moodustamisest ning korstna juhtimisest läbi katuse. 

Enamasti asendatakse üks katuse klaasist paneel alumiiniumpaneeliga, millest juhitakse bullerjan ahju korsten läbi.

Bullerjan ahju kütmise efektiivsus ja pikk põlemisprotsess teeb sellest hea valiku suurema kasvuhoone kütmiseks. Sobiva ahju leiad meie bullerjan ahjude seast ning vajadusel aitame ka paigaldusega.

Kasvuhoone küte sinu energiavõrgust 

Kasvuhoone küte on võimalik ka lahendada elektrikütte abil. Elektrikütte mugavuse eeliseks on see, et sa ei pea muretsema gaasiballooni tühjenemise ja vahetamise pärast.

Elektriahjuga kütmine on mugav. Ahjud on varustatud digitaalsete soojusanduritega, mis võimaldavad hoida soojust lausa kraadise täpsusega. 

Elektriküttel töötavad puhurid on valikus kõige energiakulukamad ja hinnalise elektri korral võivad tekitada üsna suure elektriarve. Arvesta kindlasti köetava ruumi suurusega ja elektriahju võimsusega. Hea oleks teha soojuskulu arvutused enne, kui tõttad poodi puhurit ostma. 

Soojendusmati abil seemikud kasvama

Soojendusmatid või elektrimatid on ideaalne valik, kui soovid kütteta kasvuhoones juba varakult alustada seemikute kasvatamisega. Soojendusmatt asetatakse seemikute alla ja selle eesmärk on hoida taimede juured soojas. 

Kasvuhoones peab olema plusskraadis soojus, kuid piisab juba +4 kraadi Celsiuse järgi, et taimed saaksid kasvada. 

Soojendusmatid on saadaval erinevas suuruses ja võimsuses. Kõige paremini sobib soojendusmatiga soojendada minikasvuhooneid. Erinevate edasimüüjate valikust leiad sobivates mõõtudes soojendusmati. 

Soojendusmatt tuleks paigaldada minikasvuhoone alla, sest sealt tõuseb soojus juurteni ja hoiab taimed turvaliselt soojas.

Kasvuhoone kütmine sooja veega voolikute abil

Lisaks eeltoodud võimalustele kasvuhoonet soojendada olen näinud selleks ka isetehtud moodust. 

Nimelt oli siis kütteallikaks ahi ja sellel asuv suur veepada, mida köetakse tavaliste halgudega. Veeanumast  juhiti vesi pumpade abil voolikutesse ja voolikud olid suunatud kasvuhoonesse sellisel moel, et need lookleksid taimepottide alt läbi, andes samuti juurtele sooja ja küttes sellisel moel kogu hoonet. Olgu siis sooja vee allikaks boiler või muu küttekeha: idee jääb samaks ja taimedele vajaliku soojuse saab voolikute abil nendeni viia. 

Selline meetod sobib samuti taimedele sooja andmiseks. Poest sellisel kujul seda lahendust ei leia, aga kui oled oma kätega sõber ja DIY- mõtted kargasid pähe, siis tasub ka sellist moodust proovida.

Leia sobivaim moodus

Nagu teada saime, siis on erinevaid võimalusi kasvuhoone kütmiseks või soojendamiseks. Nende seast sobiva kütmisviisi valimiseks tasub hästi läbi mõelda, milline viis sinule paremini sobib.

Kui sul ei ole veel kasvuhoonet, siis pöördu kohe meie poole. Leiame koos sobiva toote ja lisatarvikud, sest taimekasvatuse alustamiseks on juba viimane aeg.

Julgust kasvatamisel ja vägevaid saake!

Kõik aiaga seonduva saad meie käest AB Polarist. 

Ladu: Tähetorni 102, Tallinn

Ladu avatud: E – R 9.00 – 17.00