Kasvuhoone valimine AB Polarist – tutvu 8 erinevaga ja leia oma lemmik!

Ilmselt ei kahtle ükski aiandushuviline, et oma aias valmivad kõige ahvatlevamad tomatid ja kurgid! Selleks, et meie kliimas saaksid aiakultuurid varakult kasvama hakata, ei saa taimedele soojade tingimuste loomise vajadusest üle ega ümber.

Kui päike on madalal ja öökülmad külastavad meid ikka veel, siis aitab taimedel võrsuma hakata kvaliteetne kasvuhoone.

Saadaval on palju erineva suuruse ja kasutusvõimalustega kasvuhooneid. Mõned suuremad hõivavad aias mitmeid ruutmeetreid, samas kui väiksemad mahuvad rõdule, kinnituvad majaseina külge või leiavad kodu terrassinurgas.

AB Polari aiakaupluse ekspert Karl Auntock kirjeldab kaheksat omanäolist ja praktilist kasvuhoonet.

Suur kasvuhoone mahutab kogu vajamineva

Kasvuhoonete kasutusala võib olla väga lai –  lisaks tomatite ja kurkide kasvatamisele on see sobiv ka eksootilistele taimedele ja lilledele.

Eestis kasvatatud arbuusid ja viinamarjadki pole ju enam haruldused.

Kes soovib, et kasvumaja mahutaks võimalikult palju, peab vaatama suuremõõtmelise mudeli poole.

Karl Auntocki sõnul on 14.8 ruutmeetrine Balance tüüpi kasvuhoone just neile, kes soovivad kasvuhoone pinda maksimaalselt ära kasutada. 

“See on tõeliselt suur kasvuhoone, mida omanik kasutab tõenäoliselt tihti. Lisaks maksimaalsele mahutavusele on mõeldud ka kasutaja mugavusele,” toob ta välja kasvumaja plussid. Auntocki hinnangul on suured uksed, rohkelt katuseaknaid, akende liugursüsteem ja muu säärane suure kasvuhoone puhul elementaarsed.

Lisaks praktilisusele loeb ka välimus

Üha enam on tänapäeval kasvuhoone valiku juures oluline ka selle välimus.

Esteetiline ja silma rõõmustav disain on pea sama vajalik kui taimemaja funktsionaalsus ja praktilisus. 

“Kasvuhoone peab sobituma aia ilmega, mistõttu pööratakse hoone välimusele palju tähelepanu,” kinnitab Auntock ja lisab, et kasvuhoone turulgi tuleb trende jälgida.

“Kui iluaed on inimese jaoks oluline hobi ja igapäevane rõõm, ei saa ka kasvuhoone välimus ansamblist kuidagi välja langeda.”

Balance Hybrid kasvuhoone on just selline, mille vastupidav hõbedane alumiiniumkonstruktsioon pakub lisaks funktsionaalsusele ka rohkelt silmailu.

Teistsugust lähenemist pakub kuusnurkne kasvuhoone 

Visuaalsete väärtuste lainel jätkates on võimalik avastada ka päris omanäolisi mudeleid.

Kuusnurkne kasvuhoone väljub traditsiooniliste viil- ja kaarkasvuhoonete kategooriast ning peaks rõõmustama kõiki, kes otsivad oma aeda midagi teistsugust ja silmatorkavat. 

Mõõtmetelt on tegu väikese taimemajaga, ent pisema aiamaa vajadused katab see siiski suurepäraselt.

Materjalide poolest on tegu aga samasuguse kasvuhoonega nagu paljud teised – vastupidav alumiiniumkarkass, millele on paigaldatud polükarbonaadist katted.

Seega, kui on soov paigutada aeda midagi teistsugust, pilkupüüdvat ja jutuainet pakkuvat, siis võib just kuusnurkne kasvuhoone olla lahendus.

Nostalgiline klaaskasvuhoone on endiselt moes

Suur osa tänapäeval müüdavatest kasvuhoonetest kasutab kattematerjalina polükarbonaati. See on UV-kaitsega vastupidav materjal, mis on tänaseks suures osas välja vahetanud klaaskatted. Eeskätt räägib polükarbonaadi kasuks löögikindlus, pikaealisus ning lihtsam paigaldus.

Karl Auntocki sõnul ei ole klassikaline klaaskasvuhoone siiski kuhugi kadunud ning AB Polari e-poeski on need mudelid täitsa olemas. Peamise eelisena näevad ostjad traditsioonilisust, klassikalist disaini ja klaasist katete võlu.

“Traditsioonilisel klaaskasvuhoonel on oma ostjaskond täiesti olemas ning just klaaskatted on siinkohal oluliseks argumendiks. Läbipaistvad aknaklaasid tekitavad looduslähedase tunde ning nostalgiahõnguline disain on paljude jaoks just see õige valik,” kinnitab Auntock.

Kompaktne seinakasvuhoone sobib praktilisele meelele

Alati ei tähenda kasvuhoone soetamine, et aeda peab kerkima eraldi hoone. Tihtilugu pole aias täismõõtmetes kasvumajale ruumi või räägib suurema mudeli kahjuks mõni muu tegur. Kes aga näppude aeg-ajalt mulda surumiseta kuidagi hakkama ei saa, võib mõelda väikesemõõdulise seinakasvuhoone peale.

See on asine alternatiiv suurtele kasvuhoonetele, kus olenemata oma väiksusest on olemas kõik võimalused edukaks aiakultuuride kasvatamiseks.

Mõõtmetelt väike, ent olemuselt tubli väike kasvuhoone paigaldatakse maja või kuuriseina najale, kus see ei võta rohkem ruumi kui mõni ruutmeeter. 

Praktiline ja kompaktne mudel sobib hästi ka täienduseks, kui juba olemasolevas kasvuhoones ruumi napib.

Kilekasvuhoone kerkib üles ühe-kahe tunniga

Kui tavapäraselt tuleb kasvuhoone paigalduse puhul arvestada, et tegu on ühe kindla asukohaga, kuhu hoone edaspidiseks püsima jääb, siis kilekasvuhoone pakub märksa rohkem mobiilsust ja võimalusi. 

Tugeva kilekattega kasvuhoone paigaldus võtab vaid mõne tunni ning sama lihtne on seda ka uuesti maha võtta.

“Sellise kasvuhoone suurim pluss on võimalus püstitada see kiirelt ja lihtsalt. Näiteks pannakse kasvuhoone üles ajutiselt või peetakse paremaks see talveks eemaldada,” selgitab Karl Auntock selle mudeli eeliseid. 

“Vastupidavuse mõttes ei saa seda tüüpi mudelile samuti etteheiteid teha. Tugev terasraam kannatab ka suuremaid tuuleiile ning kattematerjal on vastupidav ja ilmastikukindel.” 

Loomulikult on argumendiks ka soodne hind. Sageli täidab kilekasvuhoone ka ajutise ehitise rolli, kuniks on aeg küps suurema soetamiseks.

Väike kasvulava sobib rõdudele ja terrassidele

Võimalus enda tarbeks head-paremat kasvatada ei ole vaid isiklikku maalappi omavate inimeste privileeg.

Aedniku hingega, ent end kortermajja sisse seadnud inimese jaoks sobib suurepäraselt minikasvuhoone.

Kerge karkassiga polükarbonaadist kasvukast on kompaktne ja ei võta palju ruumi, ent suudab pakkuda taimedele häid kasvutingimusi samamoodi nagu suuremad “suguvennad”. 

Väike kasvuhoone sobib hästi rõdudele ja terrassidele ning ka lisaks suuremale kasvuhoonele, kui on soov kasvatada mõned taimed teistest eraldi.

Miniatuurne kilekasvuhoone lihtsustab taimede kasvatamist

Väikeste kasvuhoonete hulka kuulub ka mini kilekasvuhoone, mis võib esmapilgul tunduda hoopis mõne tavapärase riiulina.

Väikest ja kerget kasvuhoonet on lihtne kasutada ning see loob täpselt õiged tingimused taimede ja lillede kasvuks, seda lihtsalt väiksemas vormis. 

Kasvuhoone sobib samuti hästi terrassidele ja rõdudele, olemasolevatele riiulitele saab sättida potitaimi ning seda on hea vastavalt vajadusele ühest kohast teise tõsta. Seda saab lihtsalt kokku pakkida ning kui kasutusvajadus puudub, siis keldrisse või kuurinurka paremaid aegu ootama panna.

Karl Auntocki sõnul kasutatakse selliseid väikseid riiulkasvuhooneid ka eelkasvatuseks enne, kui taimed suuremasse kasvuhoonesse või põllule maha istutatakse.

Lõplik valik sõltub aedniku plaanidest

Igal kasvuhoonel, nii suurel kui väikesel, on omad plussid ja miinused. Nagu kõige muu puhul, tasub hea eeltöö kasvuhoone valimisel kuhjaga ära!

Kui kasvuhoonet kasutatakse tihti ning lisaks praktilisusele on oluline ka esteetiline välimus, tasub eelistada elegantse stiiliga Hybrid mudelit. Selline kasvuhoone mahutab palju ning kaunis välimus on sobilik hoolitsetud iluaeda. 

Klassikaline klaaskasvuhoone sobib suurepäraselt neile, kelle jaoks on oluline läbipaistvus ja klaar nähtavus. Selline mudel ei võta liialt ruumi ning sobib hästi ka väiksemasse aeda, kus peenrad on kitsamad ja pisemad.

Miniatuurse kasvumaja otsijad leiavad AB Polarist valikuid nii rõdule kui terrassile. Hea valik rõdule on seinakasvuhoone, mis hoolimata oma väikestest mõõtmetest pakub mitmekülgsust ja ohtralt võimalusi taimekasvatuseks.

Küsi kasvuhoonet valides nõu AB Polari asjatundjatelt!

AB Polari e-poest saab iga aiasõber vajaliku info toodete, mudelite ja ka paigalduse koha pealt.

Lisaks netis poodlemisele soovitab Auntock võtta ühendust ka AB Polari müügimeeskonnaga. “Enne ostu tasub meie aiaekspertidelt kindlasti infot küsida. Hea nõu ei jookse kunagi mööda külgi maha!”

Ladu: Tähetorni 102, Tallinn

Ladu avatud: E – R 9.00 – 17.00