Kas valida aiaehituseks aiapaneel või aiavõrk?

Kas aiapaneel või aiavõrk – kumb aiaehituseks valida?

Krunti ümbritsev aed on mitmes mõttes oluline. See annab territooriumile konkreetsed piirid, lisab turvalisust ning on ka miljööväärtuslik. Lisaks ei lase hea aed koduloomadel omapäi maailma avastama minna

Kui plaani on võetud aia ehitamine, tekib kohe küsimus – milline aiatüüp oleks õige valik?

Kui jätta välja kallihinnalised varbaiad ja sepisaiad, jääb enamasti vaid kaks valikut, milleks on paneelaed ja võrkaed.

Neid mõlemaid tutvustab lähemalt aiakaupade e-poe AB Polar juhataja Karl Auntock.

Enne ostu oleks hea selgeks teha, millised on nende aiatüüpide erinevused, sarnasused, plussid ja miinused. Ning seejärel teha juba endale sobiv valik!

Artikkel ilmus algselt Postimehes.

Küsimus nr 1 – millist eesmärki aed täitma hakkab?

Enne, kui labidas maasse lüüa, tasuks mõelda, milline on aia eesmärk ja kuidas seda kasutatakse.

“Kindlasti on aia valikul oluline teada, milline saab olema piirde igapäevaelu. Näiteks ei pruugi aiavõrk või madal aed kinni pidada suuri koeri,“ sõnab ettevõtte juhataja Karl Auntock.

Seega on kõige tähtsam välja selgitada just aia otstarve, et tara hiljem ka oma eesmärki täidaks.

Paneelaed võib muretult kesta aastakümneid

Karli hinnangul on vastupidavam aed kindlasti just paneelidest valmistatu2D aiapaneelid ja 3D aiapaneelid on vastupidavad nii välismõjutajatele kui ajahambale ning sisuliselt võivad kesta aastakümneid.

“Kui aeda ei lõhuta, võib selline aed vabalt kesta paar-kolmkümmend aastat. Päris igavene küll ei ole, aga siiski väga muljetavaldava vastupidavusega,” selgitab Karl.

Võrkaed see eest on aga sobivam alternatiiv neile, kes otsivad odavamat lahendust. See sobib suurepäraselt lihtsamaks piirdeaiaks, millele omanik liiga kõrgeid nõudmisi ei esita.

Aiapaneelid eri tugevuste ja mõõtmetega

Kui otsus langeb paneelaia kasuks, tasub teada selle tehnilisi omadusi. Need mängivad olulist rolli aia vastupidavuse määramisel.

Paneelaedu pakutakse 3, 4 ja 5 mm mõõtudes. Need numbrid tähistavad paneelaia traatide läbimõõtu, tugevust ja ühtlasi seda, kui hästi peab aed vastu erinevatele mõjutustele.

Kui aed peab kinni pidama suuremat kodulooma, kes võib sageli aia vastu hüpata, oleks targem eelistada võimalikult tugevat, 4 või 5 mm varianti.

Kelle seda muret ei ole ning aed on pigem dekoratiivse iseloomuga, võib vabalt leppida ka 3 mm aiaga.

Aiavõrk – mida selle puhul arvestada?

Võrkaial on paneelaia kõrval üks väga suur eelis – see on märksa soodsam.

Kellele siis ei meeldiks raha kokku hoida! Tõepoolest, kui nõuded aiale ei ole väga kõrged, sobib territooriumi katma väga hästi ka võrkaed.

Karl toonitab siinkohal, et odavama soetuskulu kõrval tuleb arvestada ka sellega, et aiavõrk pole vastupidavuselt aiapaneelidega samas klassis.

Aiavõrk kipub ajapikku välja venima, eriti kui selle vastu hüpata või kui ülemeelikud lapsed otsustavad sellel turnida. Lisaks ei pruugi see olla ka niivõrd ilmastikukindel.

Heitliku talve puhul võib aiale saatuslikuks saada sulav ja külmuv lumi, mis sikutab võrgu postide küljest lahti. Aed on küll parandatav, ent omajagu peavalu tekitab see siiski.

Aiapostid peavad sobima aiatüübiga

Kui aiatüüp on lõpuks valitud, tuleb järgmisena leida tarale sobivad aiapostid.

Esimese asjana märgatakse postide kuju – need jagunevad kandilisteks ja ümmargusteks. Mis on nende erinevused?

Valem on lihtne – kandilisi poste kasutatakse paneelaedade paigalduses, ümarad toestavad erinevaid punu- ja keevisvõrke.

Enamlevinud neljakandilised postid on mõõdus 40×60, ent leidub ka toekamaid.

40×80 ja 40×120 postid lähevad tihtilugu kasutusse siis, kui piire peab olema kõrgem.

Näiteks kohtab sellist mõõtu sageli spordirajatiste puhul.

Ümarpostid jagunevad omakorda kaheks: täiesti ümmargused ning profiilpostid. Visuaalselt on tegu küllaltki sarnaste detailidega, erinevused tulevad pigem välja paigaldamisel – profiilpostidele on võrguklambrite kinnitamine lihtsam ja kiirem.

Kui keerukas on aiavõrgud ja paneelid postide külge kinnitada?

Paneelaia puhul kinnitub paneel postide külge U-kujuliste klambritega. Töö on väga lihtne ja loogiline ning ei tohiks suuremat peavalu valmistada.

Võrkaia puhul on lihtsam ja kiirem variant profiilpostidega versioon, sest paigaldusklipsid kinnitatakse spetsiaalsete tangide abil. Ümarpostide puhul käib paigaldus isepuurivate kruvidega, mis muudab töö aeganõudvamaks ja ka kulukamaks.

Karl Auntock soovitab aiatööde puhul kiigata elukutseliste töömeeste poole. Nimekiri paigaldajatest on olemas ka AB Polari veebilehel.

Kõige füüsilisem ja raskem osa aia paigaldusest on tema hinnangul hoopis aukude maasse saamine. “Betooni valamine ei ole väga kallis ega keerukas töö, ent kui kogemusi napib, tasub tööd tellida siiski kogenud partnerilt.”

3D aiapaneelid ja aiavõrgud püsti professionaalide abiga!

Kui soovite käsi ise mitte määrida ning olete otsustanud lasta aia paigaldada ehitusfirmal, on hea teada tööde ja materjali lõppmaksumust.

Kuigi lõpliku hinna ütleb ikkagi töid teostav ettevõte, siis laias laastus võib aiatüüpide paigaldusel siiski näha oma seaduspära.

Aiavõrgu puhul võib paigaldus olla kallim kui materjali hind (võrk, postid, betoon). Paneelide puhul jaguneb töö ja materjali hind reeglina võrdselt. Sellega tasub enne aiaostu kindlasti arvestada.

3D keevispaneelid, kui eelarve lubab – võrkaed siis, kui oluline on kokkuhoid

Kokkuvõtlikult võib öelda, et tihti määrab aiatüübi valiku ära just eelarve.

“Kui rahakott kannatab, tasuks eelistada paneelaeda. Seda on võrdlemisi lihtne paigaldada ning juhul kui kohtlemine väga karmiks ei osutu, peab see vastu aastakümneid. Võrkaia puhul on suureks eeliseks odavam hind,” kirjeldab Karl.

Tema sõnul on materjal soodsam ning ka paigaldus pole teab mis keeruline.

Võrgu puhul peab aga tahes-tahtmata arvestama, et aia eluiga on lühem ning füüsilistele mõjutustele peab see viletsamini vastu.

Igal aiaehitaja on oodatud AB Polari e-poe valikut uurima – siit leiab kasvuhooneid, suures valikus aiasisustust ja palju muud! Lisaks kvaliteetsete toodete soovitamisele aitab AB Polar ka hüva nõuga ning oskab soovitada asjalikke spetsialiste, kellel on aedade paigaldamisel pikaaegsed kogemused.

Tule vaata aiamaailm üle!

Ladu: Tähetorni 102, Tallinn

Ladu avatud: E – R 9.00 – 17.00