Kasvuhoone materjal – kas puidust kasvuhoone või kilekasvuhoone?

Kinnisvara taimedele – kas valida puidust kasvuhoone või kilekasvuhoone? Kumb on parem kasvuhoone materjal?

Erinevaid kasvuhoonemudeleid leidub hulgaliselt, ent kas on ka vahet, milline “kinnisvara” taimede jaoks valida? Mida arvata erinevate paigaldusest ja kasutusomadustest? Ja mida see kõik lõpuks rahakotile tähendab?

Selleks, et külmakartlikud taimed ja suvel viljaande jagavad aiakultuurid saaksid elujõulisteks areneda, on meie laiuskraadidel kasvuhoone kasutamine lausa hädavajalik.

Sama põhimõte, kaks erinevat äärmust

“Kasvuhoone on kasvuhoone!” võiks hüüda asjale pealiskaudselt lähenedes.

Siiski on erinevate taimemaja tüüpide vahel üsnagi suured käärid – seda nii kasutusomaduste, ehituse, paigalduse kui ka hinnaskaala poolest.

Kui tegu ei ole just väga pirtsakate ja haruldaste liikidega, on taimede jaoks kasvuhoone materjalist olulisem siiski piisav kogus valgust, õige temperatuur ning korralik õhutus. Mis puutub aga kasvumajade arhitektuuri ja ehitusse, siis on puidul ja kilel teatavad erinevused. 

Esimest iseloomustab suurem mitmekülgsus, teist aga lihtsam olemus. Näiteks on puidust majakesel rohkem uksi-aknaid ja tuulutusavasid. Vajadusel saab selle lukku panna ning sisemust võib täiendada riiulitega. Samas ei ole puitehitis ette nähtud kolimiseks, samas kui kilemaja saab vajadusel kiiresti kokku panna või ümber tõsta.

Erinevusi on aga veel ning need tuleks enne ostuotsust kindlasti selgeks teha.

Puidust kasvuhoone – stiilne, praktiline ja hinnaline

Veel paar aastakümmet tagasi oli puit põhiline materjal, millest kerkisid erinevad abihooned, kuurid ja varjualused. Kuigi nüüdseks on alternatiive märksa enam, on puidust kasvuhoone ka täna paljude jaoks esimene valik.

Loodusliku materjali eelised

Loodusliku toorainena pakub puit mitmekülgsust, looduslähedust ja isikupära, millest teistel materjalidel puudu kipub jääma. Nii mõjub puitkasvuhoone tervikliku elemendina, mis lisab koduaeda stiilsust ja maitsekust. Ka praktilisusele ei saa etteheiteid teha.

Kas on miinuseid?

Siiski leidub ka puidust kasvumajal kitsaskohti. Valmis kasvuhoone hinnalipik kipub reeglina olema priskem ning seda just keerulisema ehituse tõttu. Puit nõuab kasutajalt enam hoolt ning eluiga näiteks metallist kasvuhoonega võrreldes võib olla märgatavalt lühem.

Puidust kasvuhoone ehitamine ja paigaldamine nõuab meisterlikku kätt

Puidust kasvuhoone ehitamine omal käel on kahtlemata põnev väljakutse, kus vajadusel saab luua midagi eksklusiivset, omalaadset ja kordumatut. Kelle jaoks ehitustõed ja puutöö on käpas, saab väiksema taimemaja valmistamisega ilmselt suurema mureta hakkama.

Kes aga tunneb, et sellise projekti jaoks napib aega, tahtmist või oskusi, peab langetama valiku – kas tellida koju puidust valmisprodukt, kasutada professionaalide abikäsi või otsustada hoopis lihtsamat sorti mudeli kasuks. 

Just kasutusotstarve on valiku langetamisel üks tähtsamaid asju.

Mõne jaoks on aiapidamine hobi ja elustiil ning ka kasvuhoone peab olema vastav.

Teiste jaoks on aiasaadused aga lihtsalt üks soov paljudest ning see asi võiks olla lahendatud võimalikult lihtsalt.

Kilekasvuhoone plussideks on lihtsus, teisaldatavus ja soodne hind

Kui taimekasvatusplaan on vaid hooajaline ning sellele suunatavad ressursid ei ole kõige suuremad, võib kilekasvuhoone olla väga hea valik.

Lihtsus on seda tüüpi majakese suurimaid plusse, sest paigaldamine käib hõlpsalt ja suurt hooldust see ei vaja. 

Kvaliteetne terasraam ja vastupidav kilekate peavad vastu ka karmimatele ilmastikuoludele. Kui kasvuhoonet on vaja kolida, liigutada või talveks kokku pakkida, ei nõua see tänu loogilisele konstruktsioonile palju vaeva. Lisaks saab vajadusel talveks eemaldada vaid kile ja konstruktsiooni püsti jätta. Ning kui peaks midagi kilega juhtuma, on võimalik tellida uus kattekile.

Üks suurimaid plusse on hind

Üheks suuremaks kilekasvuhoone plussiks on ka hind. Tarviliku kattevarju saab soetada mitu korda odavamalt kui puidust versooni, mille hinnad võivad mõnikord kerkida lausa tuhandete eurodeni.

Kas on miinuseid?

Kilekasvuhoone miinustena võib välja tuua tagasihoidlikuma välimuse ja väiksema praktilisuse. Esteetilises plaanis pakub puidust kasvumaja ilmselgelt enam ning erinevalt kilekasvuhoonest on puidust raamiga hoonet võimalik kasutada aastaringselt. 

Kilest kasvuhoone püstitamine ei vaja karkassi ega keerukaid lahendusi

Kindlasti räägib kilest n-ö telk-kasvuhoone kasuks ka võimalus nobedalt asjaga algust teha.

Vaja on vaid peenramaad, kui sedagi!

Nimelt on kilest kasvuhoone püstitamine lihtsamast lihtsam, vaja ei ole ei karkassi, vundamenti ega muud säärast. 

Tugevdatud poltühendusega terasraam paigaldatakse maapinnale ja kinnitatakse spetsiaalsete vaiadega. Rõhk on vastupidavusel, seega on välditud igasuguseid plastikust detaile.

Nii võib aiahooajal kaaluda kilest kasvumaja kui tarvilikku lisa, mis sobib hästi näiteks juba olemasoleva kasvuhoone juurde.

AB Polarist leiad kasvumaja nagu vaja!

Nagu ikka leidub mõlema hoonetüübi juures plusse ja miinuseid. Kui kasvuhoonest oodatakse püsivat lahendust ja oluline on ka silmailu, väärib puidust või metallist raamiga taimemaja kahtlemata kaalumist.

Kui aga oluline on lihtsus, soodne hind ja võimalus kasvuhoone ajutiselt maha võtta, räägivad kriteeriumid kilekasvuhoonete kasuks.

Vaata ise järgi!

Ladu: Tähetorni 102, Tallinn

Ladu avatud: E – R 9.00 – 17.00