Kasvuhoone valimine? Korduma kippuvad küsimused vastatud

Kuidas valida kasvuhoonet ning mida peaks seda tehes silmas pidama? Tänapäeval on valik üsna lai ja kasvuhoone valimine nende hulgast võib olla keeruline. 

Et sinu valikut lihtsamaks teha, vastame artiklites korduma kippuvatele küsimustele.

Milline kasvuhoone siis valida?

See sõltub sinu vajadustest ning eesmärkidest.

Kui soovid valida enda aednikupisiku rahuldamiseks esimest kasvuhoonet, siis sobib selleks väga hästi mõni väiksem mudel.

Sellised kasvuhooned jagunevad viilkatusega ja kaarkatusega kasvumajadeks. Neid toodetakse klaasist või kihtplastikust paneelidest, mis kinnituvad karkassile ehk raamile. 

Head variant on näiteks see seinakasvuhoone.

Kui kasvatad iga-aastaselt suuremad varud või sinu aedniku hobi on ühtlasi ka sinu sissetulek, siis tasub tõsisemalt kaaluda mõne vastupidavama mudeli valimisele, mis oleks suurem.

Millised lisatarvikud kasvuhoonele?

Sobivat valides ei tasu kiirustada ja enne valiku tegemist tuleb teha põhjalik eeltöö. Eelarve paika panemine aitab valikut lihtsamaks teha, sest kasvuhoonete ja lisatarvikute valik on üsna lai. 

Kas soovid sinna paigaldada ka automaatse kastmissüsteemi? Selline süsteem võimaldab kasta taimi ise füüsiliselt kohapeal olemata. Kastmissüsteem töötab taimeriga ja kastab taimi mikropihustussüsteemi abil.

Kuidas kasvuhoone kinnitada maa külge?

Kasvuhoone kinnitamiseks maa külge on erinevaid võimalusi. Toome siin välja neist levinumad.

Kinnitamine maapinnale alusraamiga

Kui kasvuhoonel on alusraam ostes kaasas jääb üle vaid raami jalad betoneerida maasse. 

Alusraami puudumisel saad selle soetada lisatarvikute valiku hulgast meie e-poest. 

Kinnitamine ettevalmistatud puit- või kivipinnale

Kui soovid puitraami kasutada kasvuhoone kinnitamiseks, siis kindlasti peab olema tegemist immutatud puiduga. Immutatud puit on vastupidavam niiskusele ja muudele mõjuritele. 

Kinnitamine eelnevalt valatud vundamendile

Vundament sobib suuremate ja raskemate hoonete kinnitamiseks. See on küll veidi kallim, ent põhimõtteliselt igavene. 

Olenemata kasvuhoone suurusest vajavad need vastupidavat ja kvaliteetset kinnitamist, sest muidu võivad tuuled lihtsalt kasvuhoone lendu viia. 

Kasvuhoone korralik fikseerimine lisab stabiilsust ja annab kindlust. 

Millise paksusega kihtplastikut kasutatakse?

Polükarbonaat ehk kihtplastikust kasvuhooned on meie valikus 4 mm ja 6 mm paksusega. Mitmekihilised plastpaneelid on piisava tugevusega ja peavad vastu rahehoogudele ning langevatele okstele. 

Kuidas peab kasvuhoone vastu lumele?

Suurem lumi tuleks alati katuselt maha lükata. Lumekoormus on kõikide meie toodete juures kirjeldusse lisatud ja see varieerub 15-75 kg ruutmeetri kohta. 

Külmakraadide juures on plastik rabedam ja võib anda lumekoormuse all järele, kui raske lumi jääb koristamata. 

Arvesta, et lume põhjustatud ülekoormuse all kahju kannatanud kasvuhoonetele ei rakendu garantii. 

Miks valida kihtplastikust ehk polükarbonaatkasvuhoone?

Kihtplastikust materjalist paneele kasutatakse nii kaarkasvuhoonetel, viilkatustega kasvuhoonetel kui ka seinakasvuhoonetel

Kihtplastikust materjal on kerge ja lihtsasti kokkupandav. Materjal peatab hästi taimedele kahjulikku UV-kiirgust, see soodustab kasvukeskkonda.

Polükarbonaat on üsna tugev ja turvaline materjal, mis hoiab sooja ühtlaselt ja üldiselt paremini kui klaas. See teeb ka kasvuhooaja natuke pikemaks, mis on saagile hea. 

Kuna plastik pole nii läbipaistev kui klaas, siis hajutub ka päikesevalgus taimedele ühtlasemalt, mis on kasvatamisel oluline. Tema miinuseks on kihtplastiku tuhmumine pikemate aastate kasutamise järel. See takistab vajalikul valgusel jõuda taimedeni.

Miks eelistada klaaskasvuhoonet?

Klaasist kasvumaja on aias aksessuaarina kindlasti kaunim ja loob klassikalist hõngu. Ent saagi kasvatamisel see jällegi väga määrav pole.

Klaaskasvuhoone on keskkonnasõbralikum valik, mis kestab pikki aastaid meie heitlikus ilmastikus.

Mis materjalist on karkass?

Kasvuhoonete karkass ehk raamistik on tehtud kas tsingitud ja roostet trotsivast terasest või alumiiniumist. Mõlemad materjalid on vastupidavad ja kummalgi on omad eelised. 

Alumiiniumist kasvuhoone karkass

Selline karkass on valmistatud tugevast alumiiniumist. Selle eelised on kergus ja vastupidavus. 

Alumiinium on teatud oma roostekindluse poolest ja sobib hästi meie heitlikkusse klimasse.

Tsingitud terasest ehk galvaniseeritud terasest karkass

Tsingitud terasest karkass on tugevaim ja peab ajaliselt kõige kauem vastu nii tugevatele tuultele kui ka raskele lumele.

Tänu töödeldud terasele on karkass kaitstud roosteohu eest. Selle materjaliga kasvuhooned on loodud kestma ja võivad sind teenida aastakümneid.

Kui suur kasvuhoone valida?

Praktika on näidanud, et inimesed kipuvad tihti ostma liiga väikseid kasvuhooneid, sest ei arvestata kõikide asjaoludega, mis võivad kasvatamise juures ette tulla.

Mõtle, mida soovid hakata kasvatama ja kui palju taimed ruumi vajavad.  

Näiteks seemikute, lillede ja maitsetaimede kasvatamiseks sobivad väiksemad või keskmise suurusega kasvumajad. Kui plaanid kasvatada tomateid ja kurke, siis sobib sulle pigem mõni suurem kasvuhoone.

Kui soovid, et lisaks taimedele mahuks kasvuhoonesse ka väike töölaud või riiulid aiatarvikute või kastekannude tarvis, siis tuleks sellega kohe arvestada ja valida mõõtmetelt suurem. 

Teeb see ju taimede juures toimetamise mugavamaks ja aitab aega säästa, kui kõik vajalik on käe-jala juures.

Kas kasvuhoone aken on automaatselt avatav?

Kasvuhoone aken ei ole automaatselt avatav, aga võimalik on osta lisavarustusena automaatne aknaavaja, mida on võimalik paigaldada igat tüüpi kasvuhoonetele. 

Automaatne kasvuhoone aknaavaja on mugav, sest aken avab end tuulutuseks ise. Sina võid samal ajal rahulikult olla tööl ja ei pea muretsema, et temperatuurid muutuvad taimedele liiga kõrgeks.

Kas uusi kasvuhoone paneele saab osta?

Polükarbonaadist ehk kihtplastist paneele saab soovi ja vajaduse korral vahetada ning neid leiab ka meie valikust. 

Kihtplastik on taskukohane, ent aastatega võib see tuhmuda ning valguse läbilaskevõime kahaneb. Ka võivad õhemad paneelid puruneda sinna langenud okste tõttu või tugeva rahe korral.

Positiivne on see, et paneelid on vahetatavad, kuid meie soovitame valida juba ostu tehes tugevamast plastikust paneelid. Meie valikus on nii 4 mm kui ka 6 mm kihtplastist kasvuhoone paneele.

Milline on kasvuhoone eluiga?

Kasvuhoone eluiga sõltub otseselt valitud konstruktsioonist. Lisaks sõltub eluiga kokkupaneku kvaliteedist ja alusraamist. 

Turul saadaolevad odavaimad, mis on toodetud mittekvaliteetsest materjalist võivad juba esimese talve ja suuremate tormidega kahju saada. 

Üldiselt peavad kvaliteetsed tooted vastu mitmeid-mitmeid aastaid, kui mitte aastakümneid. Alumiiniumkarkass võib vastu pidada aastakümneid. Kihtplastikust paneelide eluiga on julgelt üle kümne aasta.

Klaas on materjalina tuntud oma pika vastupidavuse poolest ja ei tuhmu ruttu. Ikka võib tulla ette mõne klaasi purunemist, kuid õnneks saab neid vahetada. 

Ka kilekasvuhooned peavad vastu mitmeid aastaid ning kasvuhoonekile vahetamine on aknaklaasiga võrreldes ehk isegi lihtsamgi.

Kui pikk garantii on kasvuhoonetel AB Polaris?

Meie pakume kasvuhoonetele 2 aastat garantiid, kuid see ei kata lume või muude väliste tegurite poolt tekitatud kahjusid. Väliste tegurite alla loeme tormikahjustusi ja lumekahjustusi, kus on ületatud hoonele lubatud lumeraskus.

Kuhu paigaldada?

Paigalda oma kasvuhoone võimalikult päikeserohkesse asukohta.

Öeldakse, et taimed võiks saada vähemalt 6 tundi päikesevalgust päevas. 

Väldi hoonete lähedust ja võimalusel paiguta kasvuhoone eemale puudest ja langevatest okstest.

Oluline on ka paigutada kasvumaja põhjatuulte eest varju. 

Kvaliteetne ja vastupidav kasvuhoone AB Polarist!

Kasvuhoone valimisel kehtib hea vanasõna: üheksa korda mõõda, üks kord lõika. 

Hea planeerimine aitab leida just sulle sobiva mudeli, mis toob saaki ja rõõmu pikki aastaid. 

Vali kasvuhoone meie e-poest, osta kohe või  tutvu ka järelmaksu võimalustega meie kodulehel. 

Ladu: Tähetorni 102, Tallinn

Ladu avatud: E – R 9.00 – 17.00